upendo
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 650
- Reakcije
- 246
- Lokacija
- Spol
Dugačka je 32-39 cm, sa rasponom krila od 65 do 82 cm. Kao i kod ostalih sokolova, ženke su veće od mužjaka. Gornji dio tijela je kod mužjaka svijetlo-kestenjaste boje sa crnim pjegama, a glava i rep sivo-plavi. Ženke imaju crne pruge na gornjem dijelu tijela.
Ova vrsta je veoma rasprostranjena, tako da njen areal obuhvata skoro čitavu Euroaziju i Afriku.
Obična vjetruška naseljava stepske predjele, obode šuma, ali se sve češće nalazi u gradskim sredinama gdje se gnijezdi na krovovima visokih zgrada. Kao i svaki soko, vjetruška takođe ne gradi svoje gnijezdo nego ga preotima drugim pticama, najčešće vranama.
Vjetruška se hrani sitnim glodarima, poljskim miševima i voluharicama, a ukoliko njih nema loviće sitne ptice poput vrabaca, sjenica ili štiglića. Lovi na karakterističan način tako što prvo lebdi u vazduhu osmatrajući plijen na zemlji, zatim se naglo spušta na nižu visinu, gdje ponovo zastaje da bi još jednom osmotrila situaciju, a onda kreće u završnicu i lovi plijen.
Vjetruška je veoma korisna ptica, jer, kao i sova, gradove oslobađa velike količine glodara. Takođe, budući da su u vrhu lanca ishrane, prisustvo vjetruške implicira da je životna sredina i dalje koliko-toliko zdrava, jer su ove grabljivice prve na udaru pretjeranog zagađenja, zbog specifičnosti njihove ishrane.
Ptica se gnijezdi u periodu od polovine aprila do avgusta. Ženka snese pet do šest jaja i sama leži na njima dok mužjak lovi i donosi hranu. Ukoliko se ženki nešto dogodi, nema nade ni za mladunce, jer samo ona umije da ih pravilno hrani sitnim komadima plijena. (Wikipedia, Ptice.info)