Lorena
Administrator
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 340
- Reakcije
- 233
- Lokacija
- Spol
Žute rozele dostižu veličinu oko 33 cm, krila su im duga oko 18 cm, a rep oko 20 cm.
Osnovna boja im je slamasto žuta, dok im čelo krasi narandžasto žuta traka, a na grlu je u tragovima prisutna crvena boja. Ispod kljuna se proteže plavi podbradak, dok su krila i rep sa spoljne strane plavi. Iris je tamno braon. Unutrašnja boja repnih pera je crna, a po leđima su preko žute podloge raspoređena crna pera u obliku krljušti.
Ženke se razlikuju po nešto manjoj glavi i kljunu te slabije izraženoj narandžastoj traci. Kljun, veličine oko 2 cm, je sivo-bijele boje, dok su im noge sive sa crnim kandžama. Mlade ptice su svjetlijih i razlivenih boja.
Obično se okupljaju oko rijeka i njihovih pritoka. Veoma su spretni letači. Podjednako dobro podnose velike vrućine i prilično niske temperature, što je odlika većine australijskih papagaja.
Hrane se sjemenjem akacija, čička i drugog bilja, kao i raznovrsnim voćem.
Pare se jednom godišnje. Gnijezde se u rupama, blizu vode. U rano proljeće, oformljeni parovi svijaju gnijezdo u dupljama drveća, gdje ženka polaže 4-6 jaja i leži na njima oko 22 dana. Pet sedmica nakon izlijeganja mladi napuštaju gnijezdo, ali još dva mjeseca ostaju uz roditelje i za to vrijeme uče da sami konzumiraju hranu, lete i penju se po krošnjama drveća. Polnu zrelost stiču poslije 18 mjeseci, iako pun razvoj dostignu tek u uzrastu od dvije godine.
Kao kućne ljubimce, treba ih hraniti sjemenjem suncokreta, prosa, zobi, sirka šećerca, američkog sirka, konoplje, svjetlim sjemenom i bar prosom. Od voća im se može davati sve osim kruške, breskve, dinje i lubenice, iako je najbolji izbor jabuka zbog sporije oksidacije. Može im se davati i povrće: mrkva, krastavac, neljuta paprika, špinat, blitva, loboda, grančice peršuna sa lišćem. Voće i povrće treba sjeći na manje komade kako bi ptica mogla da ih pridržava nogom dok jede. Ponekad im se u ishranu može dodati malo suhog keksa, ali strogo paziti da im se ne daju tjestetina, hljeb i grickalice.
Uz pravilnu ishranu i dobru njegu, žuta rozela može živjeti i 30 godina u zatočeništvu. Lako se pripitomljavaju i ugodno se oglašavaju. (Wikipedia, Ptice.info)