lastavica
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 538
- Reakcije
- 166
- Lokacija
- Spol
Na području Tivatskih solila razvijena je specifična autohtona vegetacija koja nastanjuje halofitna vlažna staništa: slatinska vegetacija, vegetacija morskih sita i vegetacija bočatnih močvara, na muljevito-glinovitoj podlozi. Ovakav vid vegetacije je veoma rijedak, vrijedan i specifičan, zaštićen domaćim zakonodavstvom i predstavlja ekološku vrijednost koju je neophodno sačuvati. Na okolnim brdskim terenima prisutna je vegetacija makije i mješovite šikare sa primorskim žbunastim i drvenastim formama.
Na području Tivatskih solila je prije 60 godina bila predviđena aktivacija solane, sa izgrađenim kristalizacionim bazenima, sistemima dovodnih – odvodnih kanala i komunikacionim nasipima. Međutim, iz nepoznatih razloga solana nikad nije radila.
Danas pored nasipa postoje 4 kamenom ograđena kanala sa otpusnim vratima dubine 3 metra koja su djelimično zatrpana muljem i obrasla močvarnim rastinjem. Sama lokacija je podijeljena visokim nasipom koji je djelimično urušen i zapušten, a koji služi kao brana i kao put.
Radi očuvanja rijetkih, prorijeđenih i ugroženih biljnih i životinjskih vrsta, područje Solila je u novembru 2008. godine proglašeno specijalnim florističko-faunističkim rezervatom (specijalni rezervat prirode – park prirode za morsko dobro). Dvije godine ranije proglašeno je Emerald staništem Bernske Konvencije, a 2007. je ovo područje dobilo status IBA – područja od međunarodnog značaja za boravak ptica u Crnoj Gori. 10.04.2013. Tivatska solila su uvrštena na listu močvara od međunarodnog značaja, na površini od 150 ha, čime je Crna Gora dobila i drugo Ramsar područje, poslije Skadarskog jezera, koje je proglašeno 1995. godine.
Plitka slana voda bogata je ribom, a na muljevitom tlu su razvijeni raznovrsni bentoski organizmi, što predstavlja vrijedan izvor hrane za vodene ptice, a značaj ovog lokaliteta ogleda se i u njegovom kapacitetu za pružanje utočišta zimovalicama i pticama na migraciji. Na području Tivatskih solila registrovano je 48 vrsta ptica vodenih staništa, od čega su 4 stalno prisutne vrste, 35 zimujućih vrsta i 6 gnjezdarica, a zajedno sa ostalim grupama ptica (pjevačicama, grabljivicama) do sada je na ovom lokalitetu registrovano ukupno 112 vrsta. (orniba.net, Ptice.info)