Sovke, sovovke

  • Pokretač teme Pokretač teme Lorena
  • Početni datum Početni datum
  • Pregledi 9235

Lorena

Administrator
Registracija
27-04-2014
Poruke
340
Reakcije
233
Lokacija
Spol
p6K5p97.png
Sovke ili sovovke (Strigiformes) su red iz razreda ptica u koji se ubraja više od 130 vrsta. Članovi ove grupe ptica, kao i sokolovke i jastrebovke žive na svim kontinentima, s izuzetkom Antarktika. One su, kao i sokolovke i jastrebovke, isto tako grabljivice, ali većim dijelom su, za razliku od njih, aktivne noću i nizom svojih osobina su prilagođene tom načinu života.

Unutar ovog reda su dvije porodice, kukuvije (Tytonidae) i sove (Strigidae).

Sovke imaju vrlo tipičan izgled. Kao grabljivice prilagođene noćnom lovu, one se specifičnim anatomskim osobinama razlikuju od drugih vrsta ptica. Tijelo im je zbijeno a glava, u poređenju s drugim pticama, upadljivo velika i okrugla. Kljun im je, počevši od korijena, snažno svinut prema dolje i ima vrlo oštre rubove. Pokljunica je kratka i skrivena u dugačkom, krutom, čekinjastom perju koje raste uz korijen kljuna.

Oči su im naročito krupne, izbuljene i okrenute prema naprijed s konveksnim lećama. To im omogućuje dobru procjenu udaljenosti i brzine plijena. Same oči su nepokretne, ali zato mogu okretati glavu za čitavih 270° što im značajno povećava vidno polje.

Dok druge ptice imaju u pravilu male okrugle slušne otvore, kod sovki su ti otvori okomito izduženi i gotovo jednako dugi koliko i sama glava.

Krila imaju veliku nosivu površinu prema težini tijela. Na vrhovima su zaobljena i povijena prema tijelu. Vanjska "zastavica" prva tri letna pera, pogotovo kod dnevno aktivnih sovovki, ima oblik neobičnih resa ili je pilasto nazubljena, dok je unutrašnja "zastavica" letnih pera zbog svojih mekih postranih niti svilenkasta ili vunasta. To im omogućava vrlo tiho letenje kako im zvuk vlastitog leta ne bi ometao slušanje zvukova iz okoline, ali i omogućio nečujno prilaženje plijenu. Jedina iznimka su vrste koje su se specijalizirale za lov na ribe.

• Kukuvije imaju krupnu glavu i srcoliko lice, duge su 23 do 57 cm. Nastanjuju raznolika staništa širom svijeta do nadmorske visine 4000 m. Razlikuje se 16 vrsta, od kojih je 5 vrsta ugroženo. Kukuvija (Tyto alba) raširena je gotovo po cijeloj Zemlji.

• Sove su čvrsta tijela, pokrivena mekanim, gustim i rahlim perjem, sive ili smeđkaste boje poput drveta ili tla na kojem borave. Glava im je široka, okružena vijencem zrakasto poredanog perja, oči su im okrenute naprijed, kljun kukast, kandže oštre.

Sove su noćni grabežljivci, nečujna leta, izvrsna sluha. Hrane se miševima, pticama i člankonošcima. Neprobavljene dijelove (perje, kosti) izbacuju kroz usta u obliku kuglica, tzv. gvalica.

Borave ponajviše u šumama, gnijezde se u dupljama drveća. Rasprostranjene su širom svijeta. Razlikuje se 189 vrsta, od kojih je 21 ugrožena.

Među poznatim vrstama je sivi ćuk (Athene noctua). Veliki lovac na glodare je mala ušara (Asio otus). Sova močvarica (Asio flammeus) prepoznaje se po žutim očima i malenim uškama; gnijezdi se po grmlju i u trski uz močvare. Pri kraju zime, za vedrih noći s mjesečinom, čuje se šumska sova (Strix butleri), koja se glasa slično zviždanju lokomotive. Ćuk jamar (Speotyto cunicularia) iz američkih prerija živi u rupama koje su iskopali stepski glodari. Ušara (Bubo bubo), naša najveća sova (duga do 75 cm), smeđe je boje s crnim pjegama; na glavi iznad velikih narandžastih očiju izrasla su duža pera, koja strše poput ušiju. (Wikipedia, enciklopedija.hr, Ptice.info)[/goto]
 
Misteriozne i simpatične. ☑️
 
Pronađi:
Nazad
Vrh