lastavica
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 538
- Reakcije
- 166
- Lokacija
- Spol
Solana je 1 km vazdušne linije udaljena od grada Ulcinja i isto toliko od granice sa Albanijom. Nekada je na prostoru današnje solane bilo Zogajsko blato ("zog" na albanskom znači "ptica"), močvara sa bočatom vodom, koja je počela da poprima antropogeni infrastrukturni oblik krajem tridesetih godina pretprošlog vijeka. Bočata voda je slana voda nižeg saliniteta od morske koja nastaje mješanjem mora s tekućom vodom ili kišnicom. Drugi naziv za takvu vodu je i brakična voda.
- Bazeni Ulcinjske solane napokon proglašeni nacionalnim zaštićenim područjem
Danas je Solana vještački, od strane čovjeka dirigovani ekosistem, gdje je unaprijed određen termin punjenja bazena morskom vodom, nivo vode u njima i njen salinitet. U “sendviču” je najznačajnijih ornitoloških lokaliteta na Jadranu, pa i šire. Prvi je privatni park prirode u Crnoj Gori.
Direktor Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore (CZIP) Darko Saveljić smatra da u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja ne postoji volja da se ornitofauna u toj zemlji dovede u red.
U prilog toj tvrdnji naveo je primjer Solane i probleme koji postoje naročito kada je u pitanju sezona lova.
Saveljić je istakao da je Solana najznačajnije stanište ptica na istočnoj obali Jadrana, a gotovo sve ptice koje tu borave su zaštićene evropskim konvencijama.
U crnogorskom parlamentu 2012. godine konačno je stavljena tačka na namjeru kontroverznog biznismena Veselina Barovića da ovo stanište stotina hiljada ptica proda kao građevinsko zemljište. Odlukom o dopuni Prostornog plana Crne Gore do 2020. godine, predviđeno je da zemljište ulcinjske Solane dobije status zaštićenog područja. Odluka je usvojena glasovima opozicije i Socijaldemokratske partije koja je, iako dio vladajuće većine, glasala suprotno volji dominantnog koalicionog partnera, Demokratske partije socijalista koju predvodi Milo Đukanović, inače blizak prijatelj Veselina Barovića, glavnog vlasnika investicionog Eurofonda koji je većinski vlasnik ulcinjske Solane kojoj pripada 15 miliona kvadratnih metara zemljišta od najvećeg ekološko-turističkog značaja. Eurofond i Veselin Barović su ulcinjsku Solanu "Bajo Sekulić" kupili 2005. godine. U međuvremenu su je otjerali pod stečaj i čak učinili sve da ona ostane bez koncesije na morsku vodu neophodnu za dobijanje soli.
Ovakav epilog je rezultat akcije širokog fronta koji su činile više NVO, mediji i predstavnici lokalne zajednice. Među njima je bio i slobodni novinar i publicista iz Ulcinja Mustafa Canka, koji primjećuje:
- Sve te privatizacije su nažalost postale blamaže naše vlade. Ona nema viziju da te stvari dovede u sklad. Ako pogledate ulcinjsku Solanu onda vidite da je tu svjesno izvršen privatizacioni zločin. Jedino će izgleda zbog snažnog pritiska EU ptice tamo zadržati svoje mjesto, odnosno neće, na sreću, morati da traže neke druge koridore - izjavio je Canka za Radio Slobodna Evropa.
Do danas je na ulcinjskoj Solani registrovano 240 vrsta ptica, a u proljeće se registruje na stotine i hiljade vodenih ptica koje se ovdje zaustavljaju radi odmora i prehrane. U slanim bazenima je registrovano 114 hiljada biljnih vrsta, 24 vrsta ribe, a na nasipima 12 vrsta vodozemaca, 28 vrsta gmizavaca i 33 vrste sisara.
Ulcinjska solana zvanično je otvorila vrata turistima u junu 2014. godine.