Lorena
Administrator
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 340
- Reakcije
- 233
- Lokacija
- Spol
NP Una obuhvata područje kanjonskog dijela gornjeg toka rijeke Une uzvodno od Lohova, zatim područje kanjonskog dijela donjeg toka rijeke Unac od njenog ušća u Unu uzvodno do Drvarskog polja, te međuprostor između Une i Unca. Cijelo područje Nacionalnog parka površine je 19.800 hektara.
Tri rijeke, veličanstveni vodopadi, visoki kanjoni, srednjovijekovne kule, šumska bogatstva, mogućnost brojnih sportskih i rekreativnih aktivnosti, samo su neki od razloga zašto treba posjetiti Nacionalni park Una.
Prirodna veš mašina, tzv. Bučnica, jedna je od atrakcija Martin Broda. Njen vlasnik, osamdesetogodišnji Dmitar Reljić nije siguran kada je napravljena, a pretpostavlja da je starija od 300 godina.
- Bučnica ima sedam brzina, pere sve i to bez praška za veš. U njoj je velika akumulacija čiste vode koja u buretu s rupicama proizvodi centrifugu - ponosno objašnjava Dmitar.
Martin Brod je smješten u srcu Nacionalnog parka Una, a po mnogima je najljepše selo u BiH.
Najpoznatiji dio Nacionalnog parka Una je Štrbački buk. Do njega vode brojne staze. To je veliki vodopad s kojeg počinju i poznate unske regate u raftingu prema Bihaću.
Turisti uglavnom dolaze zbog raftinga, kajaka, mušičarenja (fly fishing). Usluge raftinga vrši nekoliko privatnih agencija. Na Uni je na dužini od 12 km određen prostor za mušičarenje i to je jedan od dužih predjela u regionu. Za mušičarenje na Uni zainteresovani su uglavnom Česi, Njemci, Slovenci, Austrijanci i drugi.
Javno preduzeće NP Una je počelo sa radom 2011. godine i od tada se intenzivno radi na uređenju. Nadzornici (tzv. rendžeri) obavljaju značajan dio posla i čistoća je na zavidnom nivou. Preko 400.000 eura uloženo je kroz određene projekte u proteklom periodu u ovaj nacionalni park. Izgrađena je turistička infrastruktura, piknik zone, obilježene pješačke i biciklističke staze, napravljeni vidikovci. Na putu do Štrbačkog buka niče i kamp naselje, gdje je Muhamed Zulić počeo gradnju restorana i pet bungalova.
Primarna funkcija nacionalnog parka je zaštita određenog područja. Iako nepovoljno s ekonomskog aspekta, u krugu od 200 kilometara ne postoji nijedna fabrika, a rijeke nacionalnog parka nemaju zagađivača.
Na temelju podataka posmatranja i proučavanja, na širem području Nacionalnog parka Una zabilježeno je više od 120 vrsta ptica. S obzirom da je područje Balkanskog poluostrva jedno od migracijskih koridora selidbe ptica prema Africi, posebno u preletu ili kao odmorište, na temelju literaturnih podataka i podataka o ornitofauni šireg područja možemo očekivati da broj prelazi 160 vrsta ptica. Do sada nisu zabilježene endemske vrste.
Ornitofauna posmatranog područja je zanimljiva zbog prisustva pojedinih rijetkih i ugroženih vrsta, te zbog velikog broja pjevica.
Vrlo interesantna vrsta je veliki tetrijeb (Tetrao urogallus) koji je prilično ugrožen zbog prekomjernog lova i smanjenja neophodnih šumskih staništa, a boravi u prelaznim - zaštitnim zonama Nacionalnog parka.
Zanimljivo je spomenuti da ovdje živi i lještarka (Tetrastes bonasia) koja je prilično rijetka i skrovita vrsta, a nastanjuje šumska staništa. Često se viđa u sjevernim dijelovima NP-a na području Doljana. Lještarka je u većem dijelu Evrope ugrožena različitim šumskim zahvatima, gradnjom cesta i prekomjernom sječom i krčenjem šuma.
Valja istaknuti i kosca (Crex crex), jednu vrlo rijetku i ugroženu pticu karakterističnu za vlažne travnjake i livade koje se prostiru oko jednog dijela vodotoka parka.
Moramo spomenuti i bogatstvo ptica dupljašica, u prvom redu djetlića (Piciformes), sova (Strigiformes), sjenica (Paridae), te poludupljašica iz grupe muharica (Muscicapidae).
Ovdje su prisutne i brojne druge zaštićene ptičije vrste, među kojima svakako treba naglasiti surog orla (Aquila chrysaetos) i sivog sokola (Falco peregrinus).