Vedran
Registrovani član
- Registracija
- 18-12-2014
- Poruke
- 336
- Reakcije
- 76
- Lokacija
- Spol
– I pored loše prognoze, ustanovljene pothranjenosti, zatečene dehidracije, i najmanji mladunac je uspio da preživi. Svi su obilježeni prstom Ornitološkog društva „Naše ptice“ i time su ovi ptići postale prve kukuvije markirane oznakama BiH – kaže Topić za portal Izvor.
Kukuvija je jedna od deset vrsta sova koje naseljavaju Bosnu i Hercegovinu, a njihov značaj u prirodnom regulisanju populacije glodara je neprocjenjiv. Rasprostranjena su vrsta, ali još uvijek malobrojna i rijetka na našim terenima.
– U svijetu postoji oko 200 vrsta sova, dok se u Bosni i Hercegovini gnijezdi deset vrsta. Kukumavka, utina, ćuk i kukuvija često su vezane za ljudska naselja štiteći nas od štetnih napasnika. Naša najbrojnija sova je utina ili mala ušara. Ova vrsta se nakon gniježđenja okuplja u karakteristična zimska jata – rekao je Topić.
Najveća zimovališta male ušare registrovana su u sjevernom, ravničarskom dijelu zemlje, od kojih neka poput zimovališta u Srbcu, Šamcu i Domaljevcu premašuju i po 200 jedinki. Ritska sova vezana je za otvorena vlažna staništa i ona je naša najrjeđa i najmanje poznata vrsta.
– Buljina je najveća evropska vrsta. Kod nas se najčešće pojavljuje u krševitim predjelima, kao što su kamenjari, kanjoni i litice. Šumska sova naseljava lišćarske i mješovite šume, a nije rijetka ni u starim parkovima, dok su dugorepa sova, mala sova i gaćasta kukumavka stanovnici borealne zone, četinarskih i mješovitih šuma iznad 1000 metara nadmorske visine – kaže Topić.
• Svjetski dan sova, 4. avgust
Iako spadaju u najkorisnije ptice, i pored činjenice da su zaštićene, zbog sujevjerja ih ljudi progone i ubijaju. (Izvor.ba, Ptice.info)