Penant papagaj, tamnocrvena rozela

  • Pokretač teme Pokretač teme Kutkut
  • Početni datum Početni datum
  • Pregledi 8100

Kutkut

Registrovani član
Registracija
27-04-2014
Poruke
783
Reakcije
209
Lokacija
Spol
vszKfGg.png
Penant (Platycercus elegans), ili tamnocrvena rozela, je vrsta papagaja koja naseljava obalske predjele istočne i južne Australije. Engleski naziv je Crimson rosella. Veoma dobro podnosi hladnoću što je utvrđeno posmatranjem ove vrste i na visinama od 2000 m za vrijeme zime kada je sve pod snijegom.

Za razliku od većine vrsta rozela, ova ne nastanjuje stepe nego šumske predjele, a intenzitet vlažnosti šuma u kojima žive utiče na jačinu crvene boje kod ovih ptica.

Postoje i dvije podvrste i to Platycercus Nigresceus i Platycercus Melanoptera. Prva nastanjuje sjeverne tropske regije i njeni mladi napuštaju gnijezdo potpuno crvenog perja, dok mladi osnovne vrste (elegans) i druge podvrste (melanoptera) imaju po napuštanju gnijezda na sebi mnogo više zelenog perja, da bi tek u periodu sazrijevanja dobili intenzivno crveno perje, a rubovi krila, letnih pera, repa i podbradka im postaju plave boje. Leđa su, kao i kod crvene rozele, krljušasto crveno-crne boje. Noge su sivo-crne, a kljun je bijel sa crnim vrhom.

Mlade ptice su zelene, sa nekoliko crvenih pera na grudima i stomaku. Neke vrste rozela u svojoj prvoj godini života dobijaju boju svojih roditelja iako njihov razvoj nije gotov sve dok ptica ne navrši 2 godine starosti.

Veličina penanta je oko 36 cm, a razlike u polovima se ogledaju u tome što ženka ima nešto manju glavu i užu bazu leđa. Lobanja ženke ima karakteristično ispupčenje na viličnoj kosti.

Osnovna hrana penanta u prirodi je sjeme eukaliptusovog drveta i sjemenke nekih drugih biljaka, insekti i naravno, lokalno voće i povrće.

Pare se u rano proljeće kad ženka u dubokim dupljama drveća ili panjeva polaže 4-7 kremasto-bijelih jaja veličine 25x30 mm te leži na njima oko 22 dana. Mladi napuštaju gnijezdo 5 sedmica kasnije ali ostaju uz roditelje još mjesec dana. Sazrijevaju nakon 13-15 mjeseci.

Veoma rijetko izvedu dva legla u jednoj godini.

U zatočeništvu penanti se hrane sjemenkama suncokreta, ovsa, prosa, svijetlog i kanarinskog sjemena, konoplje, sirka šećerca, američkog sirka i stolnog graška, uz obavezan dodatak mineralno-vitaminskog kompleksa. Ljubitelji su voća i povrća, koje im se daje u većim komadima, jer hranu konzumiraju pridržavajući je nogom. Neobično vole maline i kupine, ali se to voće ne praktikuje zbog lake kvarljivosti, te se uglavnom hrane jabukom, špinatom, mrkvom, krastavcem, slatkom paprikom i peršunom. (Wikipedia, Ptice.info)
 
Pronađi:
Nazad
Vrh