Kutkut
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 783
- Reakcije
- 209
- Lokacija
- Spol
Ptice umrljane naftom - eutanazija ili rehabilitacija?
Tom prilikom, jedna je biologinja u Njemačkoj podigla puno prašine nakon što je izjavila da bi bilo smislenije eutanazirati ptice koje su ostale umrljane naftom u Meksičkom zaljevu nego ih čistiti.
Naime, Silvia Gaus, biologinja iz Nacionalnog parka Wattenmeer rekla je za Spiegel Online kako je srednjoročna stopa preživljavanja umrljanih ptica, prema brojnim ozbiljnim istraživanjima niža od 1%, te da se stoga protivi čišćenju ptica.
Izlijev nafte počeo je 20. aprila 2010. godine, a već do 14. maja pronađene su 594 uginule ptice i 413 živih koje su umrljane naftom. Od onih koje su uhvaćene žive u divljinu je vraćeno samo 39%. Statistika je već tada izgledala strašno.
Ipak, neki stručnjaci su bili mišljenja da je postotak preživljavanja umrljanih ptica nešto veći od onog kojeg je spomenula Gaus, te da iznosi 10%. Biolozi koji su na terenu se slažu da je eutanazija "najbolje" rješenje za ptice koje nemaju nikakvih izgleda, ali u etičkom smislu svaki biolog bi trebao osjećati potrebu da im pokuša pomoći na bilo koji mogući način.
Tog je mišljenja i Rick Steiner, morski biolog koji je učestvovao u spasilačkim akcijama i čišćenju još davne 1989. godine kad je došlo do katastrofalnog izlijeva nafte iz Exxon Valdeza.
Silvia Gaus također ima bogato, 20-godišnje iskustvo sa spomenutim problemima. Na primjer, 1998. godine je radila na Sjevernom moru kad se zbio incident s Pallasom u kojem je uginulo 13,000 ptica. Ona je uvjerena da u dugoročnom smislu nema koristi od čišćenja jer pticama ništa ne može pomoći nakon što se nagutaju nafte.
S druge strane, "Living the Scientific Life" piše kako čišćenje ptica predstavlja jedino i najbolje rješenje, te da je uspješno u rasponu od 78 do 100 posto slučajeva. Koliko god pelikani okupani naftom izgledali loše na fotografijama, kaže Mark Russel iz IBRRC-a (International Bird Rescue Research Center), često oni najuprljaniji imaju najveće izglede za preživljavanje jer se najranije pokupe - prije nego nastupi dehidracija, hipotermija i ostali problemi.
Bilo kako bilo, mišljenja stručnjaka ostala su podijeljena po ovom pitanju, a kao dodatni problem javlja se onaj finansijske prirode, te se mnogi pitaju da li je i s te strane isplativo rehabilitirati životinje sa diskutabilnom stopom preživljavanja, ili je možda bolje taj novac utrošiti na dodatnu zaštitu i čišćenje staništa. (metro-portal, Ptice.info)