Lorena
Administrator
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 340
- Reakcije
- 233
- Lokacija
- Spol
Ptica ima relativno malu glavu koju u letu drži spuštenu prema dolje, vrlo velika krila koja djeluju trokutasto i kratak rep koji izgleda kao odrezan. Krila su mu puno šira a rep kraći nego kod kostoberine (Gypaetus barbatus). Mlade ptice su tamnije od odraslih životinja. Odrasli imaju bijelo paperje na glavi i vratu i bjelkast namreškani "okovratnik".
Bjeloglavi sup je velika ptica s rasponom krila od 2,40 - 2,80 m. Dužina ptice je oko 100 cm , a može doseći masu između 6 i 13 kg.
Očekivani životni vijek im iznosi 30 do 40 godina, a spolnu zrelost dostižu u dobi između 5 i 7 godina. Gnijezdi se između januara i marta, a ženka polaže samo jedno jaje između sredine januara i kraja februara. Ležanje na jajima traje 110 do 120 dana. Hrani se isključivo uginulim životinjama, najčešće krupnim sisavcima. Nikada ne napada živi plijen. Bjeloglavi supovi tvore labave kolonije i uobičajeno su vjerni svom stalnom staništu. Često lete u jatima od više jedinki.
Bjeloglavi sup Gyps fulvus živi u južnoj Evropi, sjevernoj Africi do sjevero-zapadne Indije, Tibeta i Mongolije. U Evropi staništa su im u brdovitim područjima, dok drugdje žive i na ravnicama.
Bjeloglavi sup živi u Maroku, Alžiru, Španiji, na Sardiniji, duž istočne obale Jadrana, u Crnoj Gori. U Bosni i Hercegovini je u izumiranju. Rasprostranjen je u Grčkoj, Turskoj, istočnoj obali Sredozemlja i preko Iraka do Irana, Arapskog poluotoka, Indije i centralne Azije.
Pojedinačne životinje su dolazeći iz Slovenije stigle u Austriju. Tu žive poludivlje i već su se i gnijezdile. U Francuskoj je uspješno provedeno vraćanje u prirodu oko 220 parova. U Švicarskoj je prije kratkog vremena izbrojano 54 jedinke, a čini se da populacija snažno raste. Posmatrači ptica su 2006. godine izvijestili da su u Njemačkoj, gdje je vrsta bila izumrla, vidjeli oko 200 jedinki.
Veliki dolazak ovih ptica u područja u kojima ih nije bilo dovodi se u vezu s vjerovatnim nedostatkom hrane u Španiji i južnoj Francuskoj što je uslijedilo zbog smjernica Evropske Unije o uklanjanju životinjskih lešina. U junu 2007. godine su velika jata ovih ptica ponovo viđena u Njemačkoj i Belgiji.
Više hiljada životinja, prije svega mladih, prezimljavaju u Africi do koje stižu prelijećući Gibraltar i Bosfor. Pri tome dolaze na jug do Senegala, Malija i Nigera, kao i Sudana i Etiopije. (Wikipedia, Ptice.info)
Vezano: Hranilišta za ptice grabljivice • Bjeloglavi sup u Bosni i Hercegovini • Specijalni rezervat prirode Uvac